poniedziałek, 20 maja 2024 12:18

Stilon zdobył Częstochowę! Niebiesko-biali kończą rok w dobrych nastrojach

Piłkarze Stilonu Gorzów w ostatnim ligowym meczu w 2023 roku wygrali w Częstochowie z rezerwami Rakowa 1:3 (0:2). Zwycięstwo to pozwoliło Stilonowcom opuścić obligatoryjną strefę spadkową.
Stilon w akcji. Kadr z meczu z Gwarkiem Tarnowskie Góry.

Autor: Karol Korniak

Źródło: Facebook / Stilon Gorzów

Stilon do Częstochowy udał się bardzo złakniony zwycięstwa. Poprzedni raz, kiedy podopieczni trenera Łukasza Maliszewskiego mogli cieszyć się z wygranego meczu, miał miejsce w ostatni weekend października. Od tamtej pory niebiesko-biali zainkasowali tylko jeden punkt w domowym starciu z rezerwami wrocławskiego Śląska. Dorobek uzyskany w tym czasie mógł być nieco lepszy, ale Stilon dwukrotnie gubił korzystne rezultaty w końcówkach spotkań - w Polkowicach i Pawłowicach. Słabe wyniki zepchnęły zawodników Łukasza Maliszewskiego do strefy spadkowej. Na koniec roku Stilonowcy dostali okazję do zapunktowania, gdyż rezerwy Rakowa to zespół zamykający ligową stawkę

Pojedynek rozgrywany w niedzielne przedpołudnie odbywał się w mocno zimowej aurze. Wokół boiska zalegał zgarnięty śnieg, a z nieba leciały kolejne płatki białego puchu. W początkowym fragmencie spotkania gospodarze postawili Stilonowi twarde warunki. Raków zakładał bardzo intensywny pressing, przez co gorzowianie nie byli w stanie zorganizować ataku pozycyjnego. Opór miejscowych nie trwał jednak długo. W 14. minucie Stilonowcy wyprowadzili zabójczą kontrę. Piłkę z środka pola na lewą flankę rozprowadził Adrian Łuszkiewicz, a tam akcję dwójkową przeprowadzili Maksym Bohdanow i Mateusz Kaczor, który ostatecznie pokonał bramkarza gospodarzy strzałem w dalszy róg bramki. Stilon z każdą chwilą powiększał swoją przewagę w grze i oddawał groźne uderzenia. Rezerwy Rakowa doszły do głosu dopiero w ostatnim kwadransie pierwszej połowy, ale dobrze dysponowany Szymon Czajor skutecznie bronił dostępu do swojej bramki. W 40. minucie Stilon zadał drugi cios. Tym razem akcja rozegrała się na prawym skrzydle, skąd bardzo precyzyjne dośrodkowanie w pole karne gospodarzy posłał Jakub Kaniewski. Piłka trafiła na głowę Emila Drozdowicza, a po chwili znalazła się w siatce. Jeszcze przed przerwą niebiesko-biali zyskali kolejną przewagę, tym razem liczebną. Tuż przed końcowym gwizdkiem czerwoną kartką ukarany został Wiktor Żołądź, przez co Stilon wydatnie zbliżył się do wygrania całego meczu.

Drugą połowę gorzowianie zaczęli w najlepszy możliwy sposób. Już dwie minuty po wznowieniu gry kolejną składną akcję na lewym boku przeprowadził duet Kaczor-Bohdanow. Drugi z wymienionych graczy ostatecznie dośrodkował piłkę spod końcowej linii boiska, a w polu karnym zupełnie niekryty był Michał Milewski, który dopełnił formalności. Kolejny cios mocno podłamał częstochowian, a w szeregi Stilonowców wprowadził spokój w grze. Następne fragmenty meczu nie obfitowały w groźne akcje. Dopiero w 68. minucie gorzowianie stanęli przed szansą podwyższenia wyniku. Tym razem jednak na wysokości zadania stanął Antonios Tsiftsis, który w kilka sekund dwukrotnie popisywał się interwencjami najwyższych lotów.  Końcówka pojedynku to pełna kontrola Stilonu, lecz to Raków zdołał zamknąć spotkanie golem – w doliczonym czasie gry strzałem zza pola karnego popisał się Nikodem Kitowski.

Piłkarze Stilonu kończą rok w dobrych nastrojach. Wygrane starcie pod Jasną Górą pozwoliło niebiesko-białym opuścić zasadniczą strefę spadkową.

W sobotę 2023 rok zakończyła Warta Gorzów. Bordowo-granatowi wzięli udział w kanonadzie, ponieważ zremisowali z LZS-em Starowice Dolne 4:4 (1:1). Bramki w tym meczu dla Warciarzy zdobywali Karol Gardzielewicz, Kamil Walków (dwie) i Igor Lewandowski. Podopieczni trenera Mateusza Konefała przezimują na jedenastym miejscu w tabeli.

Pozostałe wyniki kolejki:

MKS Kluczbork 2:0 Lechia Zielona Góra
Odra Bytom Odrzański 1:1 LKS Goczałkowice Zdrój
Górnik II Zabrze 4:0 Unia Turza Śląska
Górnik Polkowice 4:1 Carina Gubin
Pniówek Pawłowice 2:3 Karkonosze Jelenia Góra
Śląsk II Wrocław - Rekord Bielsko Biała (nd, 13:15)
Mecz Gwarek Tarnowskie Góry - Ślęza Wrocław został przełożony ze względu na warunki atmosferyczne.